[ARHĪVS] Zinātnieka atziņas – Laura Beķere
Publikācijas datums: 2016.gada 21.oktobris
Zinātniekiem dzīve ir ļoti daudzšķautnaina. Rutīnai tur nav vietas!
19.oktobrī Rīgas Valsts 2.ģimnāzijā Jauniešu akadēmijas „Pacelt Pasauli” projekta „Līderi Jauniešiem” ietvaros to uzsvēra Laura Beķere – ķīmijas zinātņu doktore. Ar savu piemēru viņa atspēkoja valdošo aizspriedumu par zinātniekiem, kā „sausiņiem pie kolbām”. Laura jauniešiem pierādīja, ka viņiem jābūt ne tikai gudriem ķīmijā, bet arī patstāvīgiem un organizētiem, lai spētu piesaistīt iecerētajiem pētījumiem gan finansējumu, gan vēlākā periodā kolēģus no citām nozarēm. Tikai sadarbojoties ir iespējami labi rezultāti.
Laura dalījās savā pieredzē un atklāja, ka virzošais motīvs ir būt soli priekšā visam izgudrotajam. Tāds ir arī viņas šā brīža pētījums, kuram piešķirta LOREAL stipendija. Saprotamā valodā runājot, Laura pēta vēža šūnu diagnosticēšanu un ārstēšanu, kā rezultāts radītu zāles, kuras vienlaicīgi izgaismotu un arī ārstētu „sliktās” šūnas. Šobrīd notiek sadarbība ar biologiem, lai jau paveikto laboratorijā varētu pārbaudīt darbībā. Bet, lai nonāktu līdz gala rezultātam, ir nepieciešams ilgs laiks. Pirms ķerties pie zinātniskiem pētījumiem, jāmācās astoņi gadi un jākļūst par zinātņu doktoru. Savukārt pētījumi ilgst gadiem, līdz ar to viena no būtiskām īpašībām ir pacietība.
Laura aicināja jauniešus mācīties ķīmiju, jo šobrīd ir ļoti labas iespējas to augstvērtīgi apgūt gan Latvijā, gan arī strādāt praksē ārzemēs. Tas paplašina redzesloku un skatu uz zinātnes procesiem pasaulē. Tāpat kā katra apgūtā valoda. Pie kam – Lauras pieredze liecina, ka katra nākamā valoda ir vieglāk apgūstama.
Nobeigumā viņa minēja, ka vienmēr, lai cik aizrautīgu darbu darītu, ir jāmāk arī atlicināt laiku atpūtai un hobijiem. “Bieži vien paši ar nepareizu dzīvesveidu „saorganizējam” sev dažādas veselības problēmas, jo „šūnu pamata komplektā” mums tiek ielikts gana labais, gan ne tik labs ģenētiskais materiāls,”- saka zinātniece.
Un vienmēr ir izvēle, kuru ar saviem paradumiem, dzīves ritmu un uztveri vairot.
Atziņas pierakstīja: Linda Upleja