[ARHĪVS] Grūtākais ir izzināt pašam sevi – Reinis Rubenis, Swedbank
Publikācijas datums: 2016.gada 21.novembris
Viens no grūtākajiem dzīves uzdevumiem ir izzināt sevi
“Swedbank” vadītājs Reinis Rubenis tikšanās laikā 2.ģimnāzijā pārsteidza ar interesantu pieeju, lai jauniešiem labāk izskaidrotu, kas ir vadītājs. Viņš nesāka stāstīt par izglītības un finanšu bāzi, bet tēta iespaidā pievērsās grieķu kultūras vēsturei, pieminot grieķu senākā filozofa Talesa domas par pasaules kārtību:
„Lielākais uz pasaules ir telpa, visātrākais – prāts, pats gudrākais – laiks, vieglākais – dot padomus citiem, pārsteidzošākais – ka tirāni nodzīvo līdz visdziļākajam vecumam, bet pats grūtākais – pašam izzināt sevi”.
Ar šīm atziņām un Sofokla traģēdijas „Valdnieks Edips” piemēru, Reinis ilustrēja ceļu, kas ejams katram cilvēkam, ne tikai labam vadītājam. Viņaprāt, tas ir cilvēka gods zināt, kas viņš ir, ko viņš pārstāv un kam tic. Ja tas ir skaidrs, tad ir viegli nebaidīties un būt pašam, veidojot savu rokrakstu, kas ir viena no svarīgām vadītāja spējām.
Reinis savu rokrakstu sāka izkopt Rīgas Ekonomikas augstskolā, kur viņš vecākās māsas pieteikts, studēja pēc 1.ģimnāzijas beigšanas. Pēc tam, finanšu ekonomikas pasniedzēja ieinteresēts, turpināja studēt Stokholmas Ekonomikas augstskolā, bet atgriežoties Latvijā, redzesloku paplašināja LU Teoloģijas fakultātē. Viņš arī jauniešiem ieteica neapstāties pie vienas zināšanu jomas apguves, jo viena otru papildinot tās kļūst par pievienoto vērtību. Piemēram, šobrīd, finanšu nozarē tikpat svarīgas ir gan ekonomikas , gan sadarbības spēju zināšanas. Un pēdējā ar katru brīdi kļūst arvien kritiskāka un būs ļoti nozīmīga.
Uz jautājumu : „Kas viņš būtu, ja nestrādātu banku nozarē”, Reinis atbildēja, ka skolas laikā ir gribējis kļūt par dokumentālā kino režisoru, bet, savukārt, pensijas gados gribētu atvērt lietoto grāmatu veikalu, ja vien tas tobrīd vēl būs aktuāli. Pats Reinis jau kopš skolas laikiem lasa ļoti daudz un jau piekto gadu veiksmīgi ir atrisinājis aizņemtības un lasīšanas problēmu – viņš grāmatas „lasa” austiņās, skrienot. Viena stunda – 30 lappuses. „Karš un miers” – 3 mēneši.
Reinis kā galveno motivējošo faktoru lielas organizācijas vadīšanā šobrīd, minēja jaunus izaicinājumus digitālās revolūcijas laikā. „Nākamie pieci gadi banku sektorā būs interesanti un banku pakalpojumi ļoti mainīsies. Līdz ar to šis ir izaicinājumu laiks. Tas taču ir tik aizraujoši – būt klāt pārmaiņu laikā! Un es domāju, ka mainīsies ne tikai uzņēmumi, bet arī cilvēki. Es ticu cilvēcībai, humānismam un katra cilvēka spējai visu laiku pilnveidoties un piedzīvot ļoti interesantu dzīvi.”
Paldies Reinim par veltīto laiku un atziņām!
Atziņas apkopoja: Linda Upleja