[ARHĪVS] Atziņas par finanšu pratību
2015.gada 19.novembrī Līgatnē viesojās mūsu uzaicinātā lektore no SEB – Līva Vēliņa Pētersone.
Līvas izvēlētā tēma par finanšu pratību ļoti uzrunāja gan skolēnus, gan pedagogus. “Rītdiena pienāca vakar” – tāds bija tēmas apakšvirsraksts, taču šajos 3 vārdos tika pateikts tik daudz, par ko aizdomāties..
Lektores vārdiem runājot: ” Kas ir tas, ko mēs vakar neizdarījām vai neiemācījāmies, kas mums būtu šodien ļoti noderējis?”
Klausītāji šoreiz bija sabraukuši ari no Nītaures vidusskolas. Nītaurē šajā skolā mācās tikai 104 skolēni pa visām 11 klasēm, jo 12 klases viņiem nav izdevies sakomplektēt. Šogad 11.klase Nītaures vidusskolā neeksistē..
Atziņas, kuras SEB banka ir izpētījuši, ļoti uzrunāja un satrauca skolēnus:
” 3 no 10 nestrādā savā izvēlētajā profesijā”
” 3 no 10 iegūtām profesijām izzudīs”
“8-iem no 10 pirmā alga būs mazāka nekā cerēts”
Uz Līvas jautājumu: “Kādu Jūs sagaidāt pirmo algu?” – jaunieši skaļi sauca: ” 1000 EUR!”
” 7 no 10 naudu nekrāj”
” 7 no 10 nedomā par savu pensiju”
“6 no 10 ir pakļauti nabadzības riskam vecumdienās”
Uz šo apgalvojumu zālē esošie jaunieši sāka savstarpējas diskusijas.. Baisi..
Jaunieši pēc pētījuma atziņām teica, ka visvairāk bažas rada tas, ka nestrādās savā profesijā, un profesija varētu rīt izzust.
Līvai aicināja ieklausīties savā patiesajā aicinājumā, jo : Tikai tur jūs gūsiet panākumus, kur jūs gūsiet prieku!”
IT speciālisti šobrīd pasaulē esot visaugstāk apmaksātā profesija, bet tieši IT fakultātēs ļoti bieži jauniešiem pietrūkst skolā pienācīgi neapgūtās zināšanas. Daudzi studenti ir spiesti izstāties no IT fakultātēm tieši šī iemesla dēļ. Rītdiena pienāca vakar ..
Jauniešiem bija iespēja noskatīties arī SEB izgatavotās īsfilmas, kurās Latvijā augsti vērtēti profesionāļi uzrunā jauniešus un liek aizdomāties, kāpēc izglītība ir tik svarīga. Izcils bija Latvijas Universitātes profesora Mārča Auziņa teiktais:
” Spēja domāt, analizēt un risināt problēmu kļūst aizvien svarīgāk!” Profesors runā par to, ka dzīvē nav gatavu recepšu. Prātu ir nepieciešams trenēt un nemitīgi “kutināt”, lai spētu atrisināt sekmīgi sarežģītos dzīves uzdevumus..